DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.67 TL

Yüzde 94 engelli ama o buna inanmıyor!

1 yıl önce
183 kez görüntülendi

Yüzde 94 engelli ama o buna inanmıyor!

Burnuyla klavye, ayaklarıyla maus kullanarak bilgisayarda senaryosunu yazdığı ve başrolünü oynadığı kısa filmin hemen peşinden Ahmet Ortaarmutçu, ikinci kısa bir filmde de başrol oynadı. İki günlük bebekken havale geçiren ve spastik özürlü tanısı konulan yüzde 94 özürlü Ahmet Ortaarmutçu, hayata sıkı sıkıya tutundu. ‘Okuyamaz’ denilen Ahmet Ortaarmutçu, Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve Yönetimsel Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu, şimdi de Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde eğitim hayatını sürdürüyor.

FİLMLERDE GERÇEK ENGELLİLER OYNAMAYINCA

İzlediği filmlerde gerçek engellilerin oynamadığını fark edince kısa film çekmeye karar veren Ahmet Ortaarmutçu, kendi hayatından esinlenerek senaryosunu yazdığı ve başrolünü oynadığı ‘Öyle Bir İste ki’ filmini çekti. Sinemanın gücünü fark eden Ahmet Ortaarmutçu, uzun metraj film çekmek için de kolları sıvadı. Sinema sektöründe bir hayli isimle iletişime geçen Ahmet Ortaarmutçu, istediğini uzun müddet ele geçiremedi. Ancak senemeyen Ortaarmutçu’ya destek İstanbul’dan geldi.

Kendi yazıp oynadığı ilk filmi ‘Öyle Bir İste Ki’nin 4 gösterim yaptığını anımsadan Ortaarmutçu, “Senaryom profesyonel bir senaristin elinden geçseydi çok daha fazla tutulurdu. Hep bir destek arayışına girdim. Yönetmenim Emre Aytekin ve ben film yapmış olmak için film çekmek istemiyorduk. Film sektöründe ve medyada bir hayli kişiyle yazışa yazışa senaryocu Eren Bozkurt’a eşit geldim” dedi.

İKİNCİ FİLMİN İSİMİ ‘BURUN’

Kendi yazılarını senaryocu Eren Bozkurt’a gönderen Ortaarmutçu, Bozkurt’un 4 ay sonra kendisine özgün bir senaryo gönderdiğini görünce mutluluktan havaya uçtu. Çok heyecanlandığını ifade eden Ortaarmutçu, ilk filminin yönetmenliğini yapan Emre Aytekin’le ikinci filmi çekmeye karar verdi. Yeditepe Üniversitesi’nde metin yazarlığı ve sosyal medya uzmanlığı da yapan senaryocu Eren Bozkurt, Yeditepe Üniversitesi ile Renk Prodüksiyon’un desteğini alarak Ahmet Ortaarmutçu’nun hayali olan filmi çekmelerine yardımcı oldu. ‘Burun’ isimli film yakın vakitte seyirci ile buluşacak.

EMELİ ENGELLİLERİN DÜNYASINA DOKUNMAK

Ahmet Ortaarmutçu, “Tek hedefim filmlerde oynamak. Beni orada gören bir engelli annesinin veyahut babasının, bir engellinin neler hissedebileceğini, nasıl gurur duyup hayat bulup cesaretleneceğini düşünebiliyor musunuz? Orada verilecek iletilerle toplumun bilinçlenecek. Gerçek bir engelli olarak tüm engellilerin ve engelli yakınlarının dünyasına dokunmak emelindeyim” diye konuştu.

DESTEK İSTANBUL’DAN GELDİ

Filmin yönetmeni Emre Aytekin de Yeditepe Üniversitesi talebeleri ile mezunlarından oluşan genç ve becerili bir ekiple çalıştıklarını söyledi. 3 gün süren çekimleri Kumluca ve Demre’de gerçekleştirdiklerini kaydeden Aytekin, “Filmde Ahmet’in internetten aşık olduğu kızdan karşılık bulamaması filmin nihayetinde tatlıya bağlanarak, esprili bir dille anlatılıyor. Filmin sonunda ise çok özel bir bitiriş iletisi bulunuyor” dedi.

BECERİLİ BİR OYUNCU

Ahmet’in gerçek engellilerin filmlerde ve dizilerde rol alması gerektiğini anlattığını vurgulayan Aytekin, “Ahmet, verdiğimiz duyguları çok başarılı biçimde kameraya yansıtabiliyor. Çok duygusal ve becerili bir oyuncu. Her oyuncu gibi onun da rolüne hazırlanması ve konsantre olabilmesi için kimi sırları var” diye konuştu.

SPONSORU PATRONU

Filmin mali boyutunda ise Ahmet Ortaarmutçu’in patronu Sami Altıntaş devreye girdi. Sami Altıntaş, iş önerininde bulunduğu Ahmet Ortaarmutçu’ya göre şirketi dizayn ettirdi. Altıntaş, film için ihtiyaç duyulan olan mekanları ayarladı. Film ekibi için kendi aracını veren Altıntaş, Ahmet Ortaarmutçu’ya her alanda destek olmaya devam ediyor.

Hasan DEMİRBAŞ / ANTALYA (DHA)

Yüzde 94 engelli ama o buna inanmıyor! Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

  Subscribe  
Bildir
Yukarı Çık