DOLAR: 3.67 TL
EURO: 4.33 TL

Yunanistan Gezi Rehberi

Yunanistan Gezi Rehberi

Yunanistan Gezi Kılavuzu

Yünanistan gezi rehberi, Yünanistan’a nasıl gidilir, Yünanistan’ ne yenir, Yünanistan nasıl, Yünanistan vize istiyor mu? Yünanistan da gezilecek yerler.

1. Yunanistan’a Başlangıç

İki yıl üstüste yaşadağım interrail tecrübelerinden sonra tasarılı olmanın biraz dışına çıkarak daha kendiliğinden bir gezi tecrübesi yaşamaya karar verdiğim Balkan turuna başlama noktam Yunanistan..

2. Yunanistan’a Hazırlık

Gerek Fethiye’li olmam dolayısıyla deniz aşkıyla yanıp tutuşmam gerekse ailemin balıkçılıkla uğraşması nedeniyle denizle iç içe olmam, Yunanistan’ın gezimde en keyifli noktalarından biri olacağı izlenimini daha gitmeden uyandırdı bende. Hem de bizim oralarda Akdeniz’e açıldıkça Rodos adasının gece denizin üzerinde yansıyan ışıklarını görüp görüp “Bir gün bende gidicem” diye hırslanırdım. He ne kadar Rodos olmasa da, nasip bu vakteymiş…

Balkan turuna başlamadan önce ilk karar vermemiz şart olan nokta başlangıç ülkemizdi. 8 ülkeyi kaplayacaktı ve bir noktadan başlayıp, en son noktada uçakla dönmek niyetindeydik. Bu yüzden ya önce Yunanistan’dan başlayacaktık veyahut Bosna Hersek’e uçakla gidip, en son Yunanistan’dan dönecektik. Bu tasarıları çok ehemmiyetliydi bizim için. Zira yollarda gereksiz vakit harcamak istemiyorduk. Birde bilet ücretleri absürt sapan rakamlara çıkabiliyordu. Atina gidiş Saraybosna dönüş olacak şekilde biletlerimizi 350 Tl ödeyerek aldık ve ilk rotamız Atina’ya uçtuk.

Mikonos

Mikonos

 

Takriben 3000 ada ve kayalıktan oluşan ve yalnızca 227’sinde yerleşim olan Yunanistan’da seyahat tasarılamamızı yaparken gideceğimiz adaları seçmekte çok zorlansak da eğlencenin merkezi olan Mykonos’la seyahatimize başlayıp, romantizm ve huzur dolu Santorini’yi görüp Avrupa devletlerinin çoğunun kendi tarihlerinin başlangıcı olarak kabul ettikleri ve özdeşleştirdikleri başşehir Atina’yı da kapsayan bir rota çıkardık ve Avrupa Birliği’ne aza olan ülkelerden biri olan Yunanistan’a gitmek için Schengen vizemizi alarak yola koyulduk. Önce Atina’ya indik ve hemen adalara geçtik. Sonradan dönüş noktamızı yeniden Atina olarak belirledik ve Atina’dan sonra Arnavutluk’a otobüsle geçtik. Merak etmeyin. Arnavutluk’a giderken otobüs bulmakta sıkıntı çekmezsiniz. Fakat otobüsler ve mesafe biraz sıkıntılı. Şimdiden söylemek istedim. Detaylı bilgilerin hepsini de hem rota üzerinde yer alacak olan ülkeler yazılarımda, hem de Yunanistan konusunda yazılarımda tek tek belirteceğim. Siz yavaştan çayı koyun…

3. Yunanistan seyahat ve gezi kılavuzu

Yunanistan nasıl bir ülkedir ? Takriben 11 milyon nüfusa sahip Yunanistan’ın başkenti Atina. Para birimi Euro olan ülkenin %98’inin Hristiyan Ortodoks olan nüfusunun çoğunluğu 1924 ve 1955 mübadelelerinde Türkiye’den göçen Rumlar oluşturmakta. Okuryazarlık oranının %97’lerde olduğu ülkede resmi dil olan Yunanca en çok konuşulan dil olsa da İngilizce biliyorsanız iletişim ile ilgili ciddi sıkıntı yaşamazsınız. Akdeniz abuhavasının egemen olduğu ülkede yazları vasati sıcaklık 26-28 derecelerde. 1821’de Osmanlı’nın zayıflamasıyla Osmanlı’dan ayrılan ülke parlamenter idare şekliyle yönetilmektedir. Ancak bildiğiniz gibi Avrupa birliğine aza olan Yunanistan günümüzde ekonomik manada buhranda olan bir ülke. Bu yüzden hem idare mananında hem de siyaset mananında birliğin gerekliliklerine bağımlı vaziyette. Yunanistan ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Yunanistan Sahilleri

Yunanistan Sahilleri

Eveeet, nasıl bir rota izledik, bu ülkede neler yedik, nereleri gezdik onlardan söz edeyim. Şehir şehir gezdiğimiz yerleri görmek isterseniz tıklayınız.

4. Yunanistan’da erişim

Yunanistan’a nasıl gidilir ? Yunanistan’da nasıl gezilir ?  Bu nokta çok ehemmiyetli. Daimi o ada senin bu ada benim gezeceğiniz için erişim bölümünü ve beklentileri iyi belirlemek gerekli. Uçakla-Feribotla-Cruise ile veyahut karayolu ile bu ülkeye giriş yapabilirsiniz. O yüzden ben size bu 4 vaziyeti da anlatacağım.

Uçak-Yunanistan’a uçakla gidecekseniz, Türkiye’den dolaysız olarak başkent Atina’ya sık tertip eden seferler var. Pegasus-Atlasglobal-Aegean Havayoları-Borajet-THY gibi firmalar karşılıklı olarak Atina’ya veya diğer adalara seferler tertip ediyor. Uçakla gidecekseniz en ucuz nokta Atina olacaktır. İzmir’den ya da başka bir şehirden de gelecekseniz arama motorlarına bir göz gezdirin cildim. Şayet Türkiye’den adalara gidecek olursanız bilhassa Mikanos ve Santori’de bulunan havalimanlarına da direk uçuşlar olabiliyor. Uçak ücretleri bilhassa yoğun sezonda çok pahalı olabilir. O yüzden kesinlikle erken rezervasyon yapılmalı. Şayet direk adalara gitmek çok pahalı olacaksa, önce Atina’ya gidip, oradan feribotlarla da adalara oldukça kolay bir şekilde erişilebilir.Para meseleniz yoksa, Atina’dan kalkan bir sürü uçak yeniden adalara gidiyor. Fakat tabi biraz pahalı olacaktır. Bilginize.

Hızlı Feribotlar

Hızlı Feribotlar

Feribotla-Bu teklifim bilhassa Yunan Adaları turu yapacaklara. Bilhassa feribotlarla adalara geçmek istiyorsanız ve araba vapuru kullanacaksanız, Blue Star, Hellenic Seaways ve Sea Jet gibi feribot firmalarına göz gezdirin. Hem de benim feribot biletlerini aldığım websitesine göz gezdirin. Feribot bileti almak için lütfen tıklayınız. Bu firmalar genelde Atina’nın Pire veya Rafina limanından kalkıyor ve feribotlar oldukça büyük. Bazıları dev gemi gibi bazıları ise yukarıda ki resim da yer alan küçük fakat hızlı feribotlar şeklinde. Şehir merkezinden veya havalimanından kalkan otobüslerle bu limanlara kolaylıkla erişebilirsiniz. Pire limanı şehir merkezine yakınken, Rafina ise havalimanına yakın. Şayet havalimanına inecek ve buradan Atina’ya uğramadan direk adalara gidecekseniz, Rafina limanını kullanın. Aynı zamanda bu feribotlarla binlerce insan sizinle birlikte yolculuk ediyor olacak. Rotası üzerinde bulunan adaları da tektek ziyaret ede ede yoluna devam edecek. Bence boşverin uçağı filan. En güzeli mis gibi bir yaz havasında bu feribotlarla erişiminizi sağlayın. Şayet Türkiye’den, Yunanistan’a feribotla gelecek olursanız;

 • Şayet Kuşadası’ndan başlayacaksanız-Samos Adasına giden feribota binebilirsiniz.
 • Şayet İzmir’den başlayacaksanız-Chios’a (Sakızadası) giden feribota binebilirsiniz.
 • Şayet Fethiye veya Marmaris’den başlayacaksanız-Rhodes (Rodos) adasına giden feribota binebilirsiniz.
 • Şayet Bodrum’dan gidecekseniz-Kos Adasına giden feribota binebilirsiniz.
 • Şayet Kaş’dan başlayacaksanız-Meis Adasına giden feribota binebilirsiniz.

Bu adalara bir şekilde girişinizi yaptıktan sonra, artık Yunanistan topraklarında olacaksınız. Bu noktadan itibaren istediğiniz adayı feribotla özgürce ziyaret edebilirsiniz.

Atina Hava meydanı ve Limanlar

Atina Hava meydanı ve Limanlar

Cruise- Bak bu aslında çok güzel olabilir. Hayatımda ilk Cruise yolculuğunu Stockholm-Helsinki arasında yapmıştım. Gerçi ona başka birşey diyorlardı da benim için Cruise yolculuğuydu. 12 katlı kocaman bir gemi. İçerisinde eğlence parkı, lokantalar, Duty Free, gece kulüpleri… Onu da anlatıcam bi ara. Çok keyifli bu Cruise yolculukları. Biz 2 erkek gittik. O yüzden bu Cruise yolculuğunu illa bir gün 2 erkek olmadan yapmak amaçlarım arasında. Neyse… Cruise başka bir deyişle o filmlerdeki büyük gemiler varya. İşte onlarla da gezebilirsiniz.Sanırım bu gemilerle gezmek hem daha ucuz hem daha rahat hemde daha lüks. Özellikle hiçbirşeyle uğraşmak istemiyorsanız bu gemilerle de ülkeyi ziyaret edebilirsiniz. Sözgelişi İstanbul’dan geminize binersiniz. Ödediğiniz fiyata göre deniz manzaralı yada manzarasız olmaz üzere odanıza yerleşirsiniz. Daha sonra paketiniz dahilinde olan adaları tektek gezersiniz. Bence hayatta bir sefer yapılması gerekenlerden. Zati bu işleri yapan bir sürü acenta var ve ücretlerde nasıl oluyorsa akılalmaz derecede uygun. ETS tur bu noktada iyi firmalardan.Tıklayınız efendim.

Cruise-Devasa Yolcu Gemileri

Cruise-Devasa Yolcu Gemileri

Karayolu-Diğer bir yol ise karayolu ile gelmek. Bir hayli otobüs firması direk Atina’ya gidebiliyor. Bunlardan birisi Deryatur. Websitesi için tıklayınız. Ya da dilerseniz kendi aracınızla da huduttan geçip erişiminizi sağlayabilirsiniz. Ama araçla seyahat etmek için gereken evrakların neler olduğunu ne yazık ki bilmiyorum. Şayet aracınızla huduttan giriş yapacaksanız iyi araştırın cildim. Türkiye’de kullandığınız araca binip, İstanbul’dan Antalya’ya gidiyormuş gibi ülkeden çıkamayacağınızı anımsatmak istedim.

Şehiriçi erişimde ise rastgele bir sıkıntı yaşamazsınız, gerek Atina’daki metro ağı hattının gelişmiş olması gerekse otobüs hatlarının da efektif çalışması sizi erişim ile ilgili rahat ettirecektir. Taksi pahalı bir seçim olacaktır, Söz ettiğim alternatiflere yönelmenizi tavsiye ederim. Adalarda ise motosiklet kullanmayı bilenlere şiddetle motor kiralamalarını ve tüm adayı rüzgarı arkalarına alarak özgürlüğün ve keşfetmenin tadını en derinlerde hissetmelerini öneriyorum. Merak etmeyin. Ehliyet soran eden yok. Günlük 10-20 Euro ödeyerek motor kiralayabilirsiniz. Tüm erişim ayrıntılarını da şehirlere ait yazılarımda tek tek belirttim.

Yunanistan vizesi ? Yani Schengen vizesi ?

Aradan çıkarayım. Bildiğiniz gibi bir hayli yazımda vizelere ilişkin tek tek bilgiler vermeyeceğimi belirtmiştim. Binlerce website, vize konusunda sizi zati bilgilendirir. Ama Yunanistan için biraz izah yapmak istiyorum. Zira bu konuda insanların aklı biraz karışık. Kapı vizesi biraz yanılgıya sokuyor.

Schengen Vizesi-Yunanistan

Schengen Vizesi-Yunanistan

Biliyorsunuz ki Yunanistan hem Schengen birliğine hem de Avrupa birliğine üye. Önceden anlatmıştım. Tıklayınız. Bu safyada Avrupa’da nasıl gezilir, neler yapılır, vize süreçleri nelerdir kendimce zaten anlatdım. Schengen vizesi aldıktan sonra nasıl gezildiğinden söz ettim. Ama Yunanistan buna ilaveten bize diyor ki “Siz schengen almasanız bile, benim ülkemi ziyaret edebilirsiniz. İsmini da kapı vizesi koyuyorum. Schengen evrakları çok fazla. Uğraşma.” diyor. Zati biliyorsunuz yeşil pasaportunuz varsa vize filan yok sana. Buradan sonra anlatacaklarım umuma mahsus başka bir deyişle bordo renk pasaport taşıyanlar için.

Bu Yunanistan kapı vizesi Türkiye-Rusya-Belarus ve Ukrayna ülkeleri yurttaşları için tanınan bir jest. Ama sadece Midilli-Sakız-Samos-Kos-Rodos ve Meis adalarından giriş yapacaksanız geçerli. Yani Atina’dan veya huduttan karayolu ile giriş yapacaksanız alamazsınız. 3 gün evvelce seyahat acentasına gidip şu evrakları teslim faktörüz lazım ;

 • Pasaportun fotoğraflı sayfasının fotokopisi(Varsa önceden alınmış schengen vize sayfalarının fotokopisi) (KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ giriş damgası olmamalı pasaportta)
 • Kimlik fotokopisi
 • Vesikalık fotoğraf ( 2 adet )
 • Yunan vizesi müracaat formu
 • Gidiş / dönüş gemi bileti
 • Otel rezervasyon onayı (Konaklamalı gidilirse)

Son 2 maddeyi acenteler hallediyor zaten. Bu kapı vizesine 45-55 Euro arasında bir bedel ödeyeceksiniz. Ancak size maksimum 15 günlük çift girişli vize veriyorlar. Peki almaya değer mi ? Normalde 60-70 Euro versek ve normal Schengen vizesi başvurusu yapsak ?

Şayet ilk kez Schengen alacaksanız, yok efendim konsolosluğa git, parmak izi ver,  vize için bir sürü doküman topla… Bu noktada kapı vizesine kıyasla Schengen almak daha zor. Zira çok daha fazla evrak istiyorlar ve bizzat konsolosluğa gitmeniz mevzubahis. Ama yinede şayet uzun kalacaksanız ve zamanınız varsa mutlaka Schengen alın. “Ama bu evraklarla uğraşmam. Zaten 15 gün Yunanistan’da takılırım sonrada Türkiye’ye dönerim.” diyorsan, o zaman kapı vizesi al. Ama unutma, yukarıda saydığım adalardan giriş yapacaksın. Birde Schengen alırsan belki sana 2 sene geçerli ve 90 gün süresince bölgede kalma hakkı verilebilirken, sen hemen hemen aynı fiyatı ödeyerek bir kez girip maksimum 15 gün kalabileceğin bir uygulamadan faydalanıyor olacaksın. Seçim senin.

5. Yunanistan’da yeme-İçme

Deniz Ürünleri-Yunanistan'da yemekler enfes

Deniz Ürünleri-Yunanistan’da yemekler enfes

Yunanistan’da ne yenilir, ne içilir ? Yunan yemekleri ve Yunan mutfağı nasıldır ? Bilirsiniz yok “Efendim baklava bizim ulusal tatlımız, şu bizim ulusal yemeğimiz, ulusal içkimiz.” diye daimi bir tartışma içerisindeyiz Yunanistan ile. O yüzden gittiğinizde göreceksiniz ki, yemek konusu en kolay iş. Heryerde bizim yemeklerimizin hemen hemen aynısını lokantalarda bulacaksınız (İmam bayıldı dahi var. O derece). Hem de çalışanlar bazen Türkçe bile konuşuyorlar. Özellike Atina’da bir sürü lokantada Türkçe konuşan mekan sahipleriyle muhabbet etmiştik. Eğer sizde benim gibi deniz ürünlerine aşıksanız, tavernalarda, lokantalarda sabah akşam deniz ürünleri yiyebilirsiniz. Yemeklerdeki o mis gibi zeytinyağını tadıp kendinizden geçebilirsiniz. Birde en ehemmiyetlisi, çalışanların hiçte sizi kazıklamaya çalışmadığını görüp, lokantaların önünde inanılmaz derecede sıra bile olsa “Abi hadi acele edin. Bekleyen var.” demeden canınızı sıkmamaları faslı en güzeli.

Dilerseniz köşebaşında eşit geleceğiniz bir dönercide de karnınızı doyurabilirsiniz.  Ücretlere gelince, döner ayrana 2-3 Euro ödeyebilir, düzgün bir yerde hem de adada yemek yiyecek olursanız 15-20 Euro ödeyebilirsiniz. TL’ye vurduğunuzda pahalı gibi gelebilir fakat onların para biriminden düşününce inanın fiyatlar oldukça uygun. Ülke olarak biz yoksuluz. Dünya ucuz. Ama yinede bu noktada bizim Bodrum veya Çeşme daha pahalıdır.

Yemeklere gelecek olursak ;

Caciki: Bildiğiniz cacığın sonuna “İ” ilave etmiş hali…

Greek Salad: Peynirli salata. Bilmiyorum ama ben her öğlen yiyordum. Benim en sevdiğim öğünlerdendi.

Dolmades : Dolma… Valla bak. Sonuna “Des” ilave etmişler. Ah lan ah…

Balıklar : Garides (Karides), Kalamarika (Kalamar), Kefali (Kefal), Barbuni (Barbun) ,Ahtapot. Bunları mutlaka tat.

İçecek : Milli içecekleri Uzo için. Rakı işte. Birde biraları Mythos. Ben çok sevmiştim. İçmeden önce de Yasu (Haysiyete) demeyi unutmayın…

Mythos Biraları

Mythos Biraları

Uzun lafın kısası, yemek konusunda rahat edersiniz. Adamlar her konuda bizim benzerimiz. Eğlenme şekilleri bile aynı. Tavernalarda yemek yemenizi ve sonrasında ister tavernada isterseniz mükemmel sahil partilerinde yada kulüplerde eğlenmenizi tavsiye ederim. Ama tavernada en az 1 kez eğlenmeyi tatmalısınız. Özellikle Mikanos’da yer alan Little Italy bölgesinde yer alan tavernalar çok güzel. Zaten Mikanos yazımda ayrıntılı anlatacağım.

6. Yunanistan’da konaklama

Yunanistan’da nerede konaklanır ? Yunanistan’da konaklama ne kadara mal olur ? Gittiğiniz yere ve seçtiğiniz konaklama şekline göre değişmekle beraber, hostelda kalmak isterseniz günlük 10-20 Euro’ya konaklayabilirken, hostel yerine ortalama bir otelde kalmak isterseniz gecelik takriben 40-50 Euro’yu gözden çıkarmanız gerekebilir. Yunanistan’daki otellerin listesini görmek için tıklayınız. Şehirleri anlattığım bölümde konaklama ayrıntılarını daha ayrıntılı anlatıyor olacağım. Atina çok pahalı değildir. 10-20 Euroya güzel bir yerde konaklayabilirsiniz. Fakat şunu bilinki Mikanos çığrından çıkmıştır. En pahalı yer Mikanos olacaktır. Bu paraları kim veriyor diye merak ediyorsanız gidince zati sosyeteyi görüyor olacaksınız ve o paraları kimin verdiğini anlayacaksınız. Fakat bilhassa Santorini’de konaklayacaksanız, vereceğiniz her 1 Euro hakkını manzarası ile verecektir. Hala aklımdadır. O gözlerimi açıp uçurumun kenarında yer alan balkona oturup muhteşem manzaranın tadını çıkardığım o sabah varya …

Santorini-Konakladığımız Otel

Santorini-Konakladığımız Otel

7. Yunanistan’da eğlence

Yunanistan’da nerede eğlenilir ? Yunanistan gece hayatı dedikleri gibi midir ? Gece hayatı denince dünyada nam yapmış, jet sosyetenin uğrak yerlerinden biri olan Mikonos ilk akla gelen yer olacaktır. Hava kararmaya yakın sokakları dolduran ve gece hayatının müdavimi Atinalı gençlerin uğrak yeri Gazi bölgesi ise Atina’nın en çok dikkat çeken bölgelerindendir. Romantizm ve huzur adası denilen Santorini diğer iki lokasyona göre daha sönük kalan gece hayatına sahiptir. Sakın birşey yok sanmayın. Oldukça güzel publara, mekanlara sahiptir. Ancak Mikonos ve Atina’ya göre yeniden de biraz daha sakin. Aynı zamanda bilhassa Mikonos çok enterasan bir yerdi. Zati ayrıntılı yazılarda anlatıyor olacağım da, zıvanadan çıkmak tabirinin geldiği yer sanırım Mikonos. Çıplaklar kampında tutun da, sahilde gençlerin gece yarısından sonra içkinin tesiriyle yaptıklarını görünce ne demek istediğimi anlarsınız… Birde gece hayatı çoğunlukla ya tavernalarda veyahut beach clublarda boy gösteriyor. Birde gece de gündüz de sahiller gençlerin uğrak yerleri. Her daim partiler tertip ediyor.

Mikonos-Geceleri

Mikonos-Geceleri

8. Yunanistan’da kaç gün kalmalı ? 

Yunanistan’da gezilecek yerler nereler ?” diye sorsan, Yunanistan’daki binlerce adayı düşününce sanırım yanıtlaması en zor sual bu olurdu. Sebebini bilmiyorum da bir müddet sonra artık hepsi aynı gelmeye başlıyor. Ağaçsız olan ve taştan başka bir tabiat güzelliğinin olmadığı adalar, üzerinde beyaz beyaz haneler… O yüzden sanırım 2-3 ada seçimi yapsanız yeterli olacaktır. Biz o kadar ada içerisinden Atina-Mikanos ve Santorini’yi gördük. Diğerleri hakkında çok birşey söyleyemeceğim. Gittiğim yerleri göz önünde bulunduracak olursak ;

 • Atina: 2 gün (2 gün yeterli olacaktır.Fazlası gereksiz diye düşünüyorum.)
 • Mykonos (Mikanos) : 3 gün (Eğer gece hayatı ve deniz-kum-güneş konseptli bir tatil isteyenlerdenseniz minumum 5 gün, isteğe göre de 5-7 güne kadar uzatılabilir. Özellikle haftasonu denk getirmeniz gece hayatını daha dolu yaşamanıza imkan sağlayacaktır.)
 • Santorini: 2 gün (En az 3 gün kalmanızda fayda var. Bilhassa romantizm ve huzur arayanlardansanız ve bir de sevgilinizle beraberseniz tam da olmanız şart olan yerdesiniz.İlerde şaşarda izdivaç edersem yeniden geleceğim diye kendimce söz vermiştim. O güneş orada batırılacak.)

Santorini

Santorini

9. Yunanistan’da yapılmadan dönülmemesi gerekenler neler ?

 • Atina’da tarihin yazıldığı Akropolis’i görmeden
 • Mikonos’da sabahlara kadar eğlenmeden
 • Santorini’de o muhteşem gün batımını izlemeden
 • Mahalli içkileri (Uzo, bildiğiniz rakı)  tatmadan
 • Adalarda motor kiralayıp sahilleri gezmeden
 • Sabah gün doğumunu görene kadar eğlenmeden
 • Soğuk bir Frappe (Kahve) içmeden
 • O muhteşem deniz ürünlerini ve mahalli yemekleri tatmadan

dönme arkadaşım.

Santorini-Günbatımı

Santorini-Günbatımı

10. Peki Yunanistan’da nasıl bir rota izlenmeli ? 

Yunanistan’da hangi adalara gitmeli ? Biz Yunanistan’da takriben 7 gün kaldık. Dediğim gibi çok fazla ada vardı ve aylarca gezseniz gezilirdi. Bizim 3 önceliğimiz olduğu için, tarih için Atina, gece hayatı için Yunanistan’ın en gözde adalarından olan Mikonos ve huzur için Santorini’yi seçtik. Fakat hepsi de birbirinden güzeldi ve beklentilerimizi karşılamakla kanaat etmeyip fazlasını dahi verdi doğrusu. Atina’dan feribotla Mikonos, Mikonos’dan feribotla Santorini ve Santorini’den feribotla Atina olacak şekilde bir rota tasarıladık. Denizde harcadığımız süre, gördüğünüz gibi aynen 20 saat civarındaydı.

Yunansitan Rotamız

Yunanistan Rotamız

11. Yunanistan’da nereye gitmeli ? Yunan Adaları’ndan hangilerine gitmeli ?

Dedik ya Yunanistan adalar ülkesi aslında diye. O yüzden özellikle hangi Yunan Adası güzeldir diye merak ediyor olabilirsin. Bence hepsi güzel ama eğer aradığınız :

 • Huzur ise: Santorini
 • Şehir hayatı ise: Atina
 • Sahil-kum-güneş ise: Mikonos–Santorini
 • Gece Hayatı ise: Mikonos
 • Alışveriş ise: Atina
 • Sanat-Tarih ise: Atina
 • Aşk-romantizm ise: Santorini

Atina

Atina

12. Neden Yunanistan’a gitmeli ?

 • Şayet aradığın daha az kazıklanmaksa (Türkiye’nin turistik şehirlerine göre)
 • Bize oldukça yakın olan bir ülkeye gitmek istiyorsan
 • Deniz-kum-güneş peşindeysen
 • E birazda gece hayatı olsun diyorsan
 • Romantizm de olursa iyi olur be diyorsan
 • Gelmişken tarih de görmek istiyorsan

Yunanistan’a netlikle gitmelisin. Ben özellikle adalardaki hayatı çok sevmiştim. Motor kiralayıp özgürce o sahilden bu sahile dolaşmak, dilediğim sahilde eğlenmek, masmavi sulara kendimi atmak, mahalli lokantalara ve barlara gidip kazıklanmadan eğlenmek, gelmişken tarihi yerleri de görüp huzura kavuşmak… Fırsat oldukça da vallahi hep giderim. Fakat tarih açısından konuşacak olursak, Atina beni öyle aman aman etkilemedi. Onu belirtmek istedim. Belki Roma gibi bir şehri gördüğüm için etkilenmedim. Bilmiyorum. Fakat şayet Roma’yı daha görmemişseniz, sizi etkileyebilir.

Mikonos-Otel Manzaramız

Mikonos-Otel Manzaramız

13. Yunanistan yolcusu ne kadar meblağ ? 

Yunanistan pahalı mı ? Bütçe işleri bilhassa böyle turistik ülkeler için ekseriyetle tutmayabilir. Hele birde şu günümüzde ülkenin içinde bulunduğu krizi de düşününce, muhtemelen çok daha ucuza mal olabilir. Fakat ben yinede kendimce bizim harcadığımız rakamlardan ve o dönemlerde giderken araştırdığım ücretleri  düşünerek, tahmini rakamları söyleyeceğim. Birde özellikle temmuz ve ağustos aylarında fiyatlar 2 katına kadar çıkabilir. E adamlar da haklı aslında. Yılda doğru düzgün 2 ay iş yapıyorlar ve haliyle bir şekilde giderlerini yerine koymaları lazım. Fethiye’liyim ya oradan biliyorum…

 • Erişim- İstanbul’dan uçakla gidecekseniz, gidiş-geliş 200-300 TL’ye Atina’ya erken rezervasyonla bilet alabilirsiniz. Biz 100 lira civarında bir fiyat ödemiştik fakat tek istikamet için. Ancak Mikonos veya Santorini’ye gidecek olursanız bu rakamı 2 ile çarpın. Gitmeden önce faydalı websiteler sizin için güzel bir kaynak olabilir. Göz atın cildim. Şayet feribotla yolcu edecekseniz, gideceğiniz rotaya göre değişmektedir. 20 Euro’veyahut bilet var, 30’a da, 50’ye de…Çoğunlukla Atina’dan kalkan 3 değişik firma var. Blue Star, Hellenic Seaways ve Sea Jet. Websiteleri için tıklayınız. Adalarda erişim için motor kiralamak en güzeli. Günlük 10-20 Euroya motor kiralayıp özgürce dolaşırsınız. Atina’da erişim için metro kullanabilirsiniz. Günlük 3-5 Euro ödeyerek erişiminizi sağlarsınız.

Feribotlar Adalararası Erişimi Sağlıyor

Feribotlar Adalararası Erişimi Sağlıyor

 • Yemek- Günlük olarak 20-30 Euro ayırmak yetebilir. Her zaman dediğim gibi bu konuları düşünmek harbiden zor. Birimiz için 20-30 Euro hiçbirşeyken, bir başkası için 2 günlük yemek gideri olabilir. Ama ben genellikle “Bir daha ne zaman Mikonos’a gelicem boşver.” diyenlerden olduğum için bu konuları çok düşünmemeye çalışıyorum. Ama inanın zorlasanız 5-10 Euro’da yetebilir. Ancak özellikle Mikonos bu noktada en pahalılardan olacaktır. Belki Atina’da bir şekilde idare edilir ama Mikonos’da sanırım olanaksız.
 • Konaklama- Konaklama sanırım en pahalı bölümü. Mikonos’da saçma sapan bir odada 2 kişi 80 euro ödeyebilir, Santorini’ de muhteşem Ege manzarasına karşı 300 metreden fazla yükseklikte adanın yamacında yer alan odanızda uyanacağınız bir otele aynı fiyatı ödeyebilirsiniz. O yüzden çok değişkenlik gösterecektir. Ancak erken rezervasyon yaptırabilirseniz, hostel size 10-15 euro, otel ise kişi başı 20-30 Euro civarında bir meblağa mal olacaktır.
 • Eğlence- Bu ülkede eğlence demek sahil partileri demektir. Zenginlerin dilinde Beach Parti olarak sakız gibi dolanır. Ulus 24 saat içip, sahilde dans eder. Genelde kimse kimseye karışmaz. İçki ücretleri ise kokteyller 10 Euro civarındadır. Fakat bilhassa gündüzleri tertip eden belirli saatlerdeki kampanyaları eşit getirebilirseniz daha ucuza mal edebilirsiniz. Benim tavsiyem duty free’den birşeyler alın. Mekanlara gitmeden hazırlanın. Zati içeceksiniz bari önden biraz içip öyle gidin. Birde bence gece hayatından çok adada motorla gezmek ve bir adadan diğerine yaptığımız feribot seyahatleri, gece hayatından daha keyifliydi. Yaşlanıyoruz…
 • Alışveriş- Aslında adalarda çok güzel küçük küçük dükkanlar var. Armağanlık eşyalar olsun, yazlık kıyafetler olsun ne ararsanız bulabilirsiniz. Ayrı olarak Atina’da da pasajlar, alış veriş merkezleri bulunuyor. Ama ben adalardaki bu küçük dükkanları seçenek ederim. Gelmişken yerel içeceklerden ve armağanlık eşyalardan alınmalı.

Mikonos Sahilleri

Mikonos Sahilleri

7 günlük bir Yunanistan turu, herşey dahil (Vize ve Uçak bileti hariç) yaklaşık 700 Euro’ya mal oldu. Yani günlük 100 Euro civarında. Adalarda erişim ve konaklama pahalı. Gerçi bir sürü gezgin muhtemelen günlük 30-40 Euroya mal etmiştir ama biz gece hayatı ve yemeklere çok para harcadık. Sanırım zorlarsanız günlük 50-60 Euroya da mal edebilirsiniz. Ama ne bilieyim ya. Bir daha mı gelicez ?

14. Yunanistan’a ne zaman gidilmeli ? 

sahil

Yunanistan Sahilleri

Yunanistan’a gitmek için en güzel ay ne zaman ? Bildiğiniz Ege bölgesi koşulları ülkenin bir çok noktasında hakim olduğu için, aslında söyleyecek çok birşey yok. Ama benim naçizane 2 tavsiyem olacak. Kışın değil yazın gitmelisiniz. Ama paranız varsa Temmuz-Ağustos paranız yoksa Haziran veya Eylül gibi git. Zira, Temmuz ve Ağustos aylarında özellikle YUNAN ADALARI inanılmaz kalabalık ve haliyle çok pahalı. O yüzden Haziran ve Eylül biraz daha uygun olacaktır. Ama dediğim gibi para sıkıntınız yoksa yazın dilediğiniz zaman gitmek uygun bir dönem. Ancak unutma ki en sıcak aylar Temmuz-Ağustos olacaktır. Aklının bir köşesinde bulundur.

15. Yunanistan’da benim yapmadığım ancak size önerebileceklerim nelerdir ?

 • Onca ada içerisinde yalnızca 3 yere gidebildik. Tamam gönül hepsine gitmek istiyor da, sanırım bir müddet sonra hepsi aynı gelmeye başlıyor. O yüzden tek eksik görüğüm yanı buydu.

Hasılı, Yunanistan öyle 1 haftada gezilecek bir yer değil. Zamanınız ve olanağınız olursa şöyle yaya yaya gezmek gerekli. Her bir adanın kokusu, kültürü, havası bambaşkadır. Özelikle deniz tutkunları için biçilmiş kaftandır. Hem uygundur hem de karşılığını verir. Tabi insan gezerken biraz hayıflanmıyor değil. Yüzme mesafesinde olan bu canım adaları muharebelerde kazanıp sonradan masa başında kaybetmiş olmak insanı üzüyor. Fakat olsun napalım buna da şükür deyip kadere de razı olmak gerekli. İş işten geçtikten sonra söylenecek çok şey yok…

Neyse… Şimdi Yunanistan’da belirttiğim rotaya ait şehir-şehir yazılarımı okumaya ve nelerin yapılıp nelerin görülmesi gerektiğine bir göz atabilirsiniz. Bilhassa yaz aylarında kine kin dolan bu ülkede umarım sınırlarınızı zorlamazsınız. Santorini’de anlatacaklarımı duyunca hemen gitmek isteyecek, Mikonos’da anlatacaklarımı duyunca utanacak, Atina’da anlattıklarımı duyunca tarihin dokusunda kaybolacaksınız. Yunanistan gezimiz başlasın…

kaynak:https://www.birhayalinpesinde.com/yunanistan-gezilecek-ve-gorulecek-yerler-gezi-ve-seyahat-rehberi

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
wpDiscuz
Yukarı Çık kacak bahis siteleri kaçak iddaa siteleri