Pazartesi, Nisan 23

Letoon Antik Kenti Fethiye

1

Fethiye’deki Antik Kentler Letoon

Letoon Antik Kenti, Türkiye’nin en çok antik kent bulunan ili Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Kumluova beldesinde bulunan bir antik kenttir. Fethiye’deki antik kentler listemize giren mitolojik hikayelerle dolu bir eser.

Letoon antik kenti, Fethiye yakınlarındaki antik kentimiz, Fethiye – Kaş otoyolunun 65. kilometresinde Kumluova Köyü civarında bulunuyor.

Fethiye’nin Kumluova beldesinde bulunan Letoon Antik Kenti birçok mitolojik hikayeleri de içinde barındırmaktadır. Kent, Tanrıların Tanrısı Zeus‘tan çocuğu olan Leto adına yaptırılmıştır. İkiz kardeşler olan Artemis ve Apollon’un annesi Leto, Zeus’un karısı olan Tanrıça Hera‘nın şiddetinden kaçmak için bu bölgeyekaçtığı anlatılmaktadır. Bu bölgede yapılan arkeolojik kazılar sonrasında ele geçirilen kalıntılardan yola çıkarak Letoon’un yerleşiminin M.Ö. 7. yüzyıla kadar dayandığı sonucuna varılmıştır. Aynı zamanda kentin dinsel ve politik açıdan çok önemli bir bölge olduğu bilinmektedir.

Letoon kenti Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Teşkilatı- UNESCO tarafında 1988 yılında Dünya Miraslar Listesine alınmıştır.

[Best_Wordpress_Gallery id=”31″ gal_title=”letoon”]

Paylaş

Yorum yapın