DOLAR: 3.94 TL
EURO: 4.86 TL

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

3 hafta önce
82 kez görüntülendi

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Anne olma heyecanı yaşayan bayanların hem sağlıklı bir bebek dünyaya getirmeleri için hem de sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirebilmeleri için beslenmelerine çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Özellikle hamileliğin ilk haftalarında yaşanan mide bulantısı, kusma gibi olumsuzluklar beslenmelerine zarar vermemelidir. Mide bulantısına iyi gelen muz, haşlanmış patates gibi yiyecekler tüketilerek mide bulantısının önüne geçilmelidir.

Hangi Besinler Tüketilmelidir?

Hamilelikte Düzenli bir beslenme şekli oldukça önemlidir. Vücudun ve bebeğin ihtiyacı olan kalsiyum, protein ve vitaminler düzenli olarak alınmalıdır. Bu dönemde bebeğin zeka gelişimin desteklenmesi için balık çeşitlerinin tüketilmesine ayrıca özen gösterilmelidir. Yine aynı şekilde kalsiyum alınması için günlük düzenli olarak kefir, süt, peynir, yoğurt gibi besinler tüketilmelidir. Bunlara ek olarak fındık, fıstık, ceviz, badem gibi kuruyemişlerde sıkça tüketilmelidir. Özellikle ilk aylarda meydana gelen mide bulantıları beslenme düzenini aksatmaktadır. Bulantının olduğu dönemlerde anne adaylarının yemek için kendini zorlamaları pek doğru bir durum değildir.

Beslenme şeklini günde 6 öğün olarak belirlemek ve bunu düzenli olarak uygulamak hem rahat bir hamilelik dönemi geçirmenizi sağlayacak hem de bebeğinizin gelişimine katkı sağlayacaktır. Bu öğünlerin 3 tanesi ana öğün, 3 tanesini de ara öğün olarak değerlendirmek gerekmektedir. Ana öğünlerde genellikle protein ve omega ağırlıklı beslenmek, ara öğünlerde de vitamin ve kalsiyum ağırlıklı besinler tüketmek oldukça faydalıdır. Günlük olarak kalori hesaplaması yapılarak beslenmek hem daha sağlıklı bir beslenme şekli olacaktır hem de hamilelik döneminde fazla kilo alınmasının önüne geçecektir. Bundan dolayı günlük ortalama olarak 2000-2500 kalori ideal bir kalori tüketimidir.

Hamilelikte Uzak Durulması Gereken Besinler

Anne adaylarının yemesi gereken besinler olduğu gibi aynı zamanda uzak durması gereken besinlerde bulunmaktadır. Özellikle şeker, un, tuz ve kızartma gibi besinler çok sık ve çok fazla bir şekilde tüketilirse hem kilo sorunu yaşarsınız hem de bebeğin gelişimine zarar vermiş olursunuz. Bundan dolayı mümkün olduğunca bu tarz besinlerden uzak durulması gerekmektedir. Kendi sağlığınızın aynı zamanda bebeğinizin sağlığı olduğunu unutmadan beslenmelisiniz.

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

  Subscribe  
Bildir
Yukarı Çık