DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.67 TL

Engelli Çocukları Böyle İyileştirdiler

1 yıl önce
149 kez görüntülendi

Engelli Çocukları Böyle İyileştirdiler

Kocaeli Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı ile Kartepe Atçılık Meslek Yüksek Okulu’nun ortak gerçekleştirdiği ‘at ile terapi’ metoduyla özürlü çocuklara rehabilitasyon uygulanıyor. At ile terapi gören çocuklar bindikleri atın ritmine göre vücut balansı, gövde kontrolü ve ritmik yürümede gelişme sağlıyor. 2002 seneninde kurulan Atçılık Meslek Yüksekokulu’nda 2006 seneninde başlayan atlı terapi yoluyla bugüne kadar takriben 2 bin 500 çocuk tedavi gördü.

Kocaeli Üniversitesi Kartepe Atçılık Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd.Doç.Dr. Erdener Balıkçı, çocuklara uygulanan at ile terapi (Hippoterapi) yolunun çok iyi sonuçlar verdiğini belirterek, “Türkiye’nin dört bir yanından gelen hastaların dışında Türkmenistan, Özbekistan, Almanya, Avusturya gibi çeşitli ülkelerden de gelen hastalarımız bulunuyor. At ile terapi Türkiye’de yeni bir konu. Burası üniversite bazında at ile terapi uygulanan tek yerdir. Bizim en ehemmiyetli kriterimiz kesinlikle bir hekimin at ile terapiye uygunluk onayı vermesidir. Burada fizyoterapi eşliğinde rehabilitasyon yapılıyor. Otistik, spastik, serebral palsi, görme, duyma ve konuşma bozukluklarında bu rehabilitasyonlar uygulanıyor. 10 seanstan oluşuyor rehabilitasyonlar. Onun dışında hastanın gelişimi ve rehabilitasyona uygunluğuna göre bazen 1 sene, bazen 2 sene sürebiliyor fakat bunun neticenindeki gelişmeler harbiden pozitif ve pozitif oluyor” diye konuştu.

Hastaların tedaviye olumlu sonuçlar verdiğini vurgulayan Balıkçı, “Tedavilerden sonra sözgelimi doğuştan felçli olan çocuklar buraya geldikten 20-25 seans sonrasında vücudunu dik tutabilme, belli bir müddet sonra ayakta durabilme, adım atabilme, elini ve kolunu kaldırabilme gibi gelişmeler sağlanıyor. Ayrı olarak yakın bir vakitte yapılan Diyarbakır’daki kurultayda teröre maruz kalan çocukların at ile terapi sağlanmasını amaçlıyoruz. Dicle Üniversitesi Baytarlık Fakültesi ile ortak bir çalışma yürütülmesi projelendirilmekte. Oradaki mevcut olanakların uygunluğa dönüştürülerek projenin uygulanması tasarılanıyor. Büyük olasılıkla önümüzdeki sene teröre maruz kalan çocukların atla terapi uygulanmaya başlanacak” dedi.

Batman’dan çocuğunu rehabilitasyon ettirmek için getirdiğini söyleyen Roni Çıra, “Erkek çocuğum serebral palsi hastası. Buraya atlı rehabilitasyon için geliyoruz. Batman’da böyle imkan yok. Çocuğumuza burada gövde balansı çalışması yapılıyor. 3 senedir buraya geliyoruz. Çocuğumuzun ayakta durma balansı gelişti. Gövdesi normalde esnekken terapiden sonra daha da dik durduğunu gördük. Odaklanması gelişti. Elleri ve ayakları gelişti ” diye konuştu.

Amasra’dan çocuğunu at ile rehabilitasyon olması için getirdiğini belirten İlyas Aşan ise, “Çocuğum serebral palsi hastası ve vücudunda balans kaybı var. Takriben 10 gündür terapi alıyoruz. İlk 3 günden itibaren farklık görmeye başladık. Şuuru açılmaya başladı atla iletişim halinde olduğu için. At üzerindeki hareketlerden dolayı kendisini dik tutmaya çalışıp balans sağlıyor. Güzel sonuçlar alacağımızı düşünüyorum” dedi.

Ergün AYAZ-Faruk KIYAK/İZMİT(Kocaeli), (DHA)

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

  Subscribe  
Bildir
Yukarı Çık