DOLAR: 3.94 TL
EURO: 4.86 TL

Antalya İli Kemer ilçesi Yanartaş Efsanesi ve Resimleri

6 ay önce
227 kez görüntülendi

Antalya İli Kemer ilçesi Yanartaş Efsanesi ve Resimleri

Kemer Yanartaş

Antalya’nın Kemer ilçesinden yaklaşık olarak 35 km. uzaklıkta Çıralı ve Olimpos’un tepelerinde 230 metre yükseklikte bulunan, sonsuz ateşler olarak bilinen ve doğal bir ateş kaynağına sahip Yanartaşlar, doğal güzellikleriyle beraber, Antalya’nın Kemer ilçesinde mutlak olarak görülmesi gereken en önemli tatil yerlerinden biridir.
Çıralı girişinde bulunan köprüyü geçtikten hemen sonra sol tarafa doğru pansiyonlar ve portakal bahçeleri bulunduğu alanı geçtikten sonra karşınıza çıkan yolun, 3,5 km. ardından turistleri Yanartaş’a götürmektedir. Ören yeri girişinin çam ormanları gölgesinde son derece güzel bir manzara sunmaktadır.
Buradan sonra Yanartaş’a az eğimli patika yollarını takip ederek yaklaşık olarak yarım saat sonra ulaşabilirsiniz. Yanartaş’a tırmanma anında ara sıra bir mola vererek, yukarıdan kalabalık sahilin ve doğanın muhteşem manzarasını seyredebilme şansınız vardır. Yanartaş’a çıktığınızda ise, sizi, muhteşem doğa güzellikleri ve birbirinden garip yanan taşlar beklemektedir.

Kemer Yanartaş Efsanesi

Likya’nın antik kenti olarak bilinen Kimera (Chimaera)’nın yeraltından çıkmakta olan ateşin kutsal olarak sayılması Homeros metinlerine dayanmaktadır. Bilinen efsaneye göre, Kimera adlı aslan, yılan ve keçi karışımı üç kafalı canavarın soludukça ağzından ateş püskürmektedir. Döneminin Likya Kral olarak bilinenı genç Bellophontes’i canavarı katil etmesi için göndermektedir ve genç, kanatlı atı olan Pegasos’u da alarak beraber, bu görevde başarılı olur. Kimera ise saldırıya geçmek nedeniyle havalandığında Bellophontes mızrağı canavara saplamaktadır ve yerin yedi kat dibine gömer. Kimera da, o günden beridir, bu günümüze kadar durmadan buradan ateş çıkarmaya devam edtemektedir.


Yanartaş’a Nasıl Gidilir?

Çıralı’nın girişinde bulunan köprüyü geçtikten hemen sonra sol tarafa doğru uzanan pansiyonların ve portakal bahçelerinin bulunduğu alanı geçtikten hemen sonraki yol, 3,5 km. sonra turistleri, Yanartaş’a götürür. Antalya hakkında sitemizde birçok yazımıza rastlayabilirsiniz. Akdeniz ve Antalya’nın bitmek bilmeyen gezilecek yerlerini hepsini gezme şansınız olmayabilir. Ancak Akdeniz’in gerek havası gerekse de doğası sizleri büyüleyecektir. Asırlar evvelinden buralarda yaşamış insanlar buraları insanlara bir anlamda miras olarak bırakmışlardır.  Antalya yalnızca deniziyle sıcağıyla değil tarihiyle’de önemli yere sahiptir. Yolunuz Antalya İlinden geçiyorsa Yanartaş’ı ziyaret etmenizi öneririz.

Antalya İli Kemer ilçesi Yanartaş Efsanesi ve Resimleri Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

  Subscribe  
Bildir
Yukarı Çık